Bafarzandam
صفحه ها
آمار وبلاگ
تعداد بازديد ها : 2368
تعداد نوشته ها : 4
تعداد نظرات : 0

با فرزندم شنیدن این فایل تصویری از سخنرانی مهندس احمد میرزاخانی را به تمام والدینی که دغدغه فردای ایران را دارند توصیه می‌کند.

در مراسم یادبود پروفسور مریم میرزاخانی، پدر گرانقدرشان جناب آقای مهندس احمد میرزاخانی با اشاره به کشف استعدادهای جوان، افزودند: بسیاری از جوان­ های با استعداد نظیر مریم هر ساله متولد می­شوند و این وظیفه ماست که آنها را شناسایی کنیم و در پرورش این چهره ­ها تلاش کنیم.

مهندس میرزاخانی با اشاره به ضرورت معرفی الگوهای موفق در جامعه، افزود: تفاوت الگو و اسطوره در آن است که اسطوره دست­ نیافتنی و دور از دسترس است اما الگو، قابل حصول و تکرار شدنی خواهد بود. با این تعریف من موافق نیستم از مریم در جامعه اسطوره بسازیم.

ایشان افزودند: از من می پرسند: مریم در خانواده شما چه می کرده؟ غذا چه می خورده است؟

شما فقط در خانواده آرامش ایجاد کنید و ملاک های مادی را کنار بگذارید، بچه خودش متوجه می شه که چه راهی رو بهتره انتخاب کنه.

با فرزندم آرزو می کند که روزی نه چندان دور ایران پر از مریم شود.

http://bafarzandam.com/667-2/

با فرزندم پیشنهاد می کند تا در خانه و مهد کودک هنگامی که از کودک درخواستی دارید، به جای «اگر» بگویید «وقتی»...

 •  به جای گفتن «اگر» دستات رو بشوری، برایت نهار می آورم؛ بگوییم:  «وقتی» دستات رو شستی، برایت نهار می آورم. 
 •  به جای گفتن «اگر» مسواکت را بزنی، برایت کتاب می‌ خوانم؛ بگوییم: «وقتی» مسواکت را زدی، برایت کتاب می‌خوانم.
 •  به جای گفتن «اگر» اتاقت را مرتب کنی، به پارک می‌ رویم، بگوییم: وقتی اتاقت را مرتب کردی، به پارک می‌رویم.

 با این روش، بدون اینکه شما دستوری صادر کرده باشید، درخواست‌ تان را از کودک مطرح کرده و به او حق انتخاب می‌ دهید. 

برگرفته از توصیه های خانه کودک روشنا 

http://bafarzandam.ir/fa/portal/news/detail/570/%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87-%D8%AA%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D9%87-%D9%85

با فرزندم پیشنهادات ویژهای برای بازی و سرگرمی در خانه و مهد کودک برای شما عزیزان تدارک دیده است.

ساختن حباب کاری بسیار سرگرم کننده برای کودکان است! بهترین چیز در مورد حباب است که شما لازم نیست برای خرید یک محلول حباب ساز ویژه هزینه کنید و ساخت محلول حباب بسیار آسان است. می توانید به همان اندازه که لازم دارید هر بار درست کنید. فرایند ساخت محلول حباب ساز همراه با کودکان می تواند یک سرگرمی لذت بخش برای تمام کودک در مهد کودک  باشد.

روش ۱:

 • مواد تشکیل دهنده حباب : صابون، کاسه، آب، قاشق، شکر و مواد تشکیل دهنده ضخامت اختیاری است.
 • مایع ظرف شویی و یا شامپو بچه را در یک کاسه یا فنجان آب اضافه کنید. نسبت مواد بسته به انتخاب شما از نوع مایع ظرف شویی استفاده شده متفاوت خواهد بود. بهترین روش برای یافتن فرمول کار آزمون و خطا است. 
 • اضافه کردن قوام دهنده مانند گلیسیرین، شکر، یا نشاسته ذرت برای ساختن حباب های بزرگتر بسیار مفید است. مراقب باشید که اضافه کردن بیش از حد این مواد منجر به کف بیش از حد سنگین برای تشکیل حباب خواهد شد.
 • مواد را به آرامی و به طور کامل هم بزنید.
 • استراحت دادن به محلول برای یک روز می تواند به حباب های بهتری منجر شود.


روش ۲:

 • آب گرم را در کاسه بریزید.
 • مایع صابون (نه فوم صابون) را به آن اضافه کنید.
 • از بین گلیسیرین، شکر، نشاسته ذرت یکی را انتخاب و به اندازه ۱.۵ قاشق غذاخوری به محلول اضافه کنید. 
 • هم بزنید تا مواد به طور کامل باهم مخلوط می شوند.
 • مقدار کمی شامپو از هر نوع دلخواه به مواد اضافه کنید و به طور کامل هم بزنید.
 • مواد را در یک ظرف دردار بریزید.
 •  به یک فضای باز بروید و از ساخت حبابهای زیبا لذت ببرید.ساخت دسته حباب ساز
شما می توانید با استفاده از یک حلقه از یک سیم نازک دسته حباب ساز را بسازید. فقط یک حلقه به صورت سیم پیچ برای دمیدن فراهم کنید تا حباب در آنجا شکل بگیرد. حتی می توانید آن حلقه را به شکل قلب، مربع و یا اشکال دیگر درست کنید.اگر می خواهید حبابهای بسیار بزرگ تولید کنید می توانید از یک رخت آویز سیمی کمک بگیرید. قلاب آویز را به دسته تبدیل کنید.


قسمت مثلثی وسط آن را به هر شکلی می خواهید در آورید. با کمی تمرین می توانید حبابهای بسیار بزرگی بسازید و کودک خود را شگفت زده کنید.


با فرزندم  لحظات خوشی را در خانه و مهد کودک برای شما عزیزان آرزو می کند.


http://bafarzandam.ir/fa/portal/news/detail/567/%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%AD%D8%A8%D8%A7%D8%A8

 معیارهای انتخاب مهد کودک در با فرزندم :

 • توجه به رفتار و رویکرد نگاه به آن رفتار؛ یعنی آیا مهد کودک سیستم رفتارگرایی دارد یا انسانگرا. در سیستم رفتارگرایی، دیسیپلین و نظم بسیار است و تشویق و تنبیه بسیار مورد توجه است صندلی فکر و تایم اوت خیلی اجرا می شود در حالی که در رویکرد انسانگرایی مربی همراه کودک است و نمی خواهد چیزی را القا کند و تنبیه جایی ندارد و در صورت اشتباه، بدون تنبیه و خشونت و بیشتر با صحبت به کودک کمک می کنند تا رفتارش را اصلاح کند. هر فرد منحصر به فرد است و با دیگری مقایسه نمی شود . در نظر داشته باشید توصیه می شود اگر شرایط زندگی و تربیت خودتان، مبتنی بر رویکرد رفتارگرایی است حتما فرزندتان را در مهد رفتارگرایی بگذارید تا کودک با تضاد دچار آسیب و له شدگی نگردد. البته فراموش نکنید نتیجه رویکرد رفتارگرایی، تو سری خور شدن و اضطراب شدید است.
 •  برای انتخاب مهد کودک به یکبار بازدید کفایت نکرده و چندین بار، مراجعه کنید و به رفتار با کودکان دیگر بسیار توجه کنید. فراموش نکنید بچه شما بخشی از این جهان هستی است و چنانچه او خود سالم باشد ولی دنیای اطرافش آسیب دیده او هم قطعا خوب زندگی نخواهد کرد. پس حتما برایتان مهم باشد که با کودکان دیگر چگونه برخورد می شود.
 •  هرگز خود را آگاه به مسائل تربیتی نشان ندهید زیرا موجب ظاهرسازی و جبهه گیری از سوی مدیریت مهد خواهد شد.
 •  حتما سوال کنید که چه کاری برای تربیت بچه شما انجام می دهند.
 •  حق قانونی شماست که در هر زمان حتی به تعدد، از هر کجای مهد کودک که خواستید بازدید داشته باشید و اگر مهدی روز و ساعت مشخصی برای این کار تعیین کرد، شاید باید جزو مهدهایی باشد که به آن شک کنید.
 •  هیچ کجا حق ندارند فرزند شما را به زور از شما جدا کنند، پس مطمئن باشید مهدی که چنین رویکردی دارد، قطعا به فرزند شما آسیب می رساند. حتی تعیین بازده زمانی از سوی مهد برای شما، تأمل برانگیز است. چون ممکن است بازده زمانی برای کودکی یک هفته و برای دیگری ۶ ماه بطول بینجامد. بنابراین تا زمانی که کودک به فضا، لحن مربی ها، بچه ها و ... عادت نکرده، مادر باید بنشیند تا کودک خودش خداحافظی کند.( البته تحقیقات نشان داده معمولا مادرانی که خود مشکل وابستگی دارند، پروسه جداسازی را سخت تر و طولانی تر می کنند.)
 • تایم اجباری برای خواباندن کودک وجود نداشته باشد. 
 •  تناسب مربی و کمک مربی نسبت به تعداد کودکان باید بدین گونه باشد که به ازای هر ۱۲ کودک یک مربی و یک کمک مربی وجود داشته باشد. البته طبق استانداردهای جهانی در این کلاس ۱۲ نفره حتما باید یک کودک با نیازهای ویژه وجود داشته باشد. و برای این کودک یک معلم سایه وجود دارد یعنی مربی که این کودک را نظارت می کند تا به خود یا دیگران آسیب نرساند. بچه های اوتیسمی، بیش فعال و ... هم حق زندگی دارند و واقعا مرز سلامتی و بیماری بسیار باریک است. متأسفانه برخورد ما مادران هم به نحوی بوده که موجب شدیم با درصد بالای این بیماری در جامعه، آنها در خانه هایشان حبس شده و از حق داشتن زندگی عادی محروم شده اند. پس تلاش کنید از مدیران مهد ها بخواهید این موضوع را بپذیرند که پذیرای چنین کودکانی در مهد کودک خود باشند. این موضوع حتی برای رشد کودک شما مؤثر است.
 • طبق دستور بهزیستی همه مهد کودک ها ملزمند دوربین آنلاین داشته باشد که این یک فاجعه بزرگ است. دنبال مهدی باشید که علیرغم داشتن دوربین، آن را خاموش کرده باشد. در همه جای دنیا، داشتن دوربین در کلاسها ممنوع است و فقط از جهت امنیتی، راهروها دوربین دارند. فشاری که داشتن دوربین از نظر روانی، به مربیان وارد می کند آسیب را بیشتر می کند. محیط کلاس، حریم مربی و کودک است. همه ما انسانیم، گاهی حتی شاید دلمان بخواهد خودمان را بخارانیم. اگر همسر شما به شما بگوید یک دوربین در خانه نصب می کند تا شما را از محل کارش ببیند، چه احساسی خواهید داشت؟ پس سعی کنید این را به مدیران مهد بفهمانید که داشتن دوربین از دیدگاه شما مردود است بلکه این فشار روانی از روی مربیهای مهد برداشته شود.
 •  در مهد کودک ها به دنبال نظافت و تمییزی نباشید؛ اینقدر برایتان اهمیت داشته باشد که جرم های کثیف و خاک غیر عادی نداشته باشد و در محیط آشپزخانه سوسک و مارمولک نباشد. اگر مهدی رفتید که در آن همه چیز مرتب و منظم بود، مطمئن باشید، برای تمییز و مرتب نگهداشتن آن، خون بچه هایتان را در شیشه کرده اند و انرژی آنها را سرکوب کرده اند. 
 •  کلاس های مهد کودک حتما دارای پنجره باشد هم به جهت تهویه و هم به جهت نور.
 •  مهد کودک هایی که از نظر هزینه، خارج از عرف هستند، بچه ها را مثل یک کالا می بینند و موجب می شوند کودکانتان پرتوقع و مصرف گرا بار بیایند و رشد کنند. پس به دنبال چنین مهدهایی نباشید.
 •  در استاندارد جهانی مربیان کودک باید از نظر ظاهری خنثی باشند تا به کودکان چیزی القا نکنند. یعنی مربیانی با ظاهری آرایش کرده، ناخن های بلند، مش کرده و ... و یا مربیانی با حجاب بسیار زیاد و یا حتی روبنده، می تواند به کودکان شما خط فکری داده و آسیب رسان باشند. پس به این موضوع هم باید توجه کنید.


معیارهای انتخاب مهد کودک بر مبنای صحبت های خانم پرند رشیدی

X